Allahindlus!

Bokashi komplekt

€80.00 €49.00

Bokashi ämbrid on ideaalsed biojäätmete eeltöötlemiseks looduslikul ja efektiivsel viisil, milles tekkinud väärtusliku materjali saab hiljem maasse kaevata või panna kompostrisse.

● Haisuvaba – tänu mikroorganismidele, mida lisatakse biojäätmetele Bokashi puruna, on eeltöötlus täiesti haisuvaba ega mädane
● Toitaineterikas – tänu Bokashi purule on tekkiv materjal, nii tahke kui ka vedel, mullale äärmiselt toitaineterikas
● Putuka ja närilistevaba – kuna Bokashi ämber on kinnine ja hapnikuvaba 
● 10X kiirem kompost – Bokashi töödeldud materjal komposteerub umbes kümme korda kiiremini

Laost otsas


Kategooria


 • NutriLoop’i poolt
  testitud

 • Turvaline ostukoht

 • Parim kvaliteet

 • 30 päeva raha tagasi garantii

Kirjeldus

Komplekt sisaldab:

● 2 ämbrit
● 1kg Bokashi kliisid

● Doseerimislusikas
● Kompaktor 

Mis on Bokashi?

Bokashi on Aasiast pärit biomaterjali eeltöötlusmeetod, kus biomaterjal kääritatakse hapnikuvabas ja happelises keskkonnas, kasutades mikrooganisme. Pärast sellist eeltöötlust on võimalik biojäätmed väga kiiresti kompostiks muuta või mullaga siduda ja vedelikku kasutada taimede väetamiseks. 

Biojäätmete töötlemiseks on need topeltpõhja ja -kraaniga plastikust ämbrid, kuhu koos biojäätmetega lisatakse kihiti Bokashi kliid, ideaalsed. See on efektiivsete mikroorganismidega nakatatud kuiv puru, mis on tavaliselt tehtud nisukliidest, kasutatud kohvipurust või saepurust.

Kui ämber saab täis, pressitakse materjal kokku, et võimalikult vähe hapnikuauke jääks ja suletakse tihedalt vähemalt kaheks nädalaks, mille jooksul mikroorganismid tarbivad biomaterjalis sisalduvaid suhkruid ja käivitavad fermenteerimisprotsessi.

Pärast kahenädalast töötlemist on vajalik protsess lõpule viidud ja kaane avades peaks olema tunda iseloomulikku hapukat lõhna, materjal ise ei ole struktuuri muutnud.

 

Bokashiga eeltöödeldud biojäätmetega on järgnevad võimalused:

Kaevata maasse: See on bokashi kasutamise efektiivseim variant, sest mullas laguneb see pea täielikult huumuseks kahe nädalaga, pärast mida võib otse sinna peale istutada. Kõik kasulik, mida biojäätmed sisaldavad: amiin happed, vitamiinid, ensüümid, mineraalid ja toitained jõuavad maasse, kust taimed seda omakorda omastada saavad. Kõik kahjulikud kasvuhoonegaasid jäävad ka maasse, kus nad ei tee keskkonnale kahju.

Lisada kompostihunnikusse: Lisades ämbri sisu kompostihunnikusse, võtad sa ka jäätmetes sisalduvad kasulikud bakterid kaasa kes toimivad komposti aktivaatorina ja aitavad juba seal eelnevalt olevaid materjale lagundada. Mida rohkem töödeldud materjali sinna sisse segada, seda parem ja seda kiiremini kompostihunnik komposteerub. Lisaks meelitab see ligi ka vihmausse!

Sööta loomadele: Biojäätmete kanadele ja sigadele söötmist on juba ammustest aegadest tehtud. Kui aga Bokashiga eeltöödeldud biojäätmeid sööta siis mõjuvad need loomadele probiootikumina. Kasulikud ensüümid ja bakterid hoiavad kanad või sead tervemana. Üks suur eelis on ka see, et kuna töödeldub biojäätmed ei mädane, saab seda varuda lisada loomadele korraga nii palju kui vaja.

Sööta vihmaussidele: Vihmaussid jumaldavad Bokashit. Vihmaussid söövad seda nii maa all, kompostihunnikus kui ka spetsiaalses vihmaussikompostris. Need, kes on tegelenud vermikompostimisega, teavad, et suurim oht on ületoitmine, mis toob kaasa mädanemise ja tüütud veinikärbsed. Kui sööta vermikompostrisse Bokashit, kaob see sealt 10x kiirusega, ei tekita haisu ülesöötmisel ja ka koorte sees peidus olevad kärbse munad hävivad happelises keskkonnas.

Lisaks töödeldud biojäätmetele saab fermenteerimise protsessi käigus ka vedelväetist.

Spetsiaalsetel Bokashi ämbritel on olemas kraan, kust mõned päevad peale kaane sulgemist saab välja lasta siirupilaadset toitainetest ja kasulikest mikroorganismidest pakatavat vedelikku. Seda vedelikku võib kasutada lahjendatuna(1:300!) taimede kastmiseks ja väetamiseks.

Ka Torusiili võib ära unustada 🙂 , sest otse konsentraadina valades dušši äravoolust või kraanikausist alla, toimib vedelik torude puhastajana lahustades seinte külge kogunenud rasvasid (bakterid söövad seda).

 

Milleks selline töötlusmeetod vajalik on?

Kuna Bokashi on kinnine ja hapnikuvaba süsteem, siis on sellel palju eeliseid. Jäätmekäitluse seisukohast on selle suurim eelis see, et biojäätmed ei lähe haisema ega mädanema. See omakorda laseb meil biojäätmeid varuda ja kasutada siis, kui neid on vaja.

 • Võib lisada peaegu kõiki biolagunevaid jäätmeid, k.a. liha, kala, piimatooteid
 • Ei pea muretsema pruunide ja roheliste materjalide tasakaalustamisele
 • Ei ole muret putukate ega närilistega
 • Ei haise ega mädane
 • Minimaalsed kasvuhoonegaasid (kui üldse)
 • Toitained ei lähe kaduma
 • Valmis produkt on pungil kasulikest mikroorganismidest
 • Bokashi töötlemist saab teha väga väikeste kuludega igas suuruses
 • Orgaaniline materjal ei vaja regulaarset pööramist
 • Bokashi töödeldud materjal komposteerub umbes 10x kiiremini
 • Happeline keskkond hävitab umbrohu seemned, pestitsiidi jäägid ja patogeenid
Jaga oma arvamust
Lisainfo
Kaal3.3 kg
Mõõtmed27 × 33.5 × 53 cm
Materjal

Plastik

KKK

KUIDAS TÄPSEMALT BOKASHI KLIID BIOJÄÄTMETELE LISAMA PEAB?

Kliid tuleks lisada umbes peotäis korraga puistades seda ühtlaselt kogu pinnale. Alguses tuleb lisada peotäis ämbri põhja ja siis kihiti umbes iga 10 cm toidujääkide kohta ning kui ämber täis siis viimane peotäis ühtlaselt kõige peale. 20L ämbri kohta võiks vaja minna kokku 5-6 kihti bokashi kliid.

KAS VALIDA KRAANIGA VÕI KRAANITA ÄMBER?

See oleneb sellest, kas soovite kasutada Bokashi vedelikku või mitte. Kui vedeliku kasutamine vajalik pole, siis võib kasutada ükskõik millist õhukindlat plast anumat. Kuna seal vedeliku välja laskmine võimalik pole, siis on vaja põhja lisada niiskustimavat materjali. Selleks sobivad ideaalselt näiteks tühjad rebitud muna restid.

KUI TIHTI PEAKS BOKASHI ÄMBRISSE BIOJÄÄTMEID LISAMA?

Mõistlik oleks koguda biomaterjal eelnevalt kuskile väiksemasse õhulisse anumasse nagu bioämbrisse. Anum võiks olla 3-5L, et materjal enne Bokashi ämbrisse panemist lagunema ega haisema ei hakkaks. Bokashi kliid võikski lisada peale igat sellist ämbri täitumist umbes nädala jooksul.

KUI PALJU KLIISID KULUB?

2kg pakk peaks jaguma 1 perel terveks aastaks. Korraga 1 peotäis puistata ühtlaselt biomaterjali peale, 16-20L ämber umbes 5 kihti.

Jaga oma arvamust
Jagamist